SSD nebo HDD? Kterou si vybrat?

SSD nebo HDD? Kterou si vybrat?

Dysk HDD(z ang. Hard Disk Drive)

byla vyrobena společností IBM v roce 1956.

Nosičem dat jsou rychle rotující talíře pokryté vrstvou magnetického nosiče. Data čte a zapisuje hlava. Dnešní pevné disky nabízejí kapacitu až několik terabajtů za mnohem nižší cenu než SSD.

Bohužel prezentovaná technologie má své nevýhody. Díky mechanickým součástem je disk mnohem náchylnější k poškození, rotující plotny způsobují hluk. Také přístupová doba je mnohem nižší než v případě SSD disků. Podstatnou nevýhodou je jejich velikost. 3,5palcové jednotky jsou namontovány pro stolní počítače. Pro notebooky ale menší 2,5palcové verze, které však mají mnohem slabší parametry.

Dysk SSD (z ang. Solid State Drive), tedy polovodičový disk.

Jejich technologie se vyvíjela od 80. let 20. století a zpočátku se používá v mobilních zařízeních. Dnes se používá na stejné úrovni jako HDD. Nedostatek mechanických prvků má za následek mnohem větší odolnost proti poškození, tichý chod a mnohem delší životnost. Jednou z největších výhod SSD je jejich rychlost. Nejrychlejší disky dosahují až 500 MB/S přenosu dat. Průměrný HDD dosáhne 50 MB/s. Pokud jde o nevýhody, největší je cena:

SSD karta 500 GB stojí od 1346-1616 Kč. Za HDD se stejnou kapacitou zaplatíme necelých 538 Kč.

Který pohon k čemu?

Oblíbenou strategií pro dobré disky je nákup SSD s menší kapacitou a instalace operačního systému a nejpokročilejších skenovacích programů (Photoshop, CAD, programy na zpracování filmů). Kromě toho lze pevný disk využít i pro ukládání souborů, často používaných programů a her.

Díky mnohem rychlejší práci se počítač okamžitě zapne a krátká doba přístupu umožní programům rychlou práci.

Díky mnohem nižším cenám HDD si můžeme dovolit větší kapacity. U statických souborů a méně náročných programů by neměly být problémem pomalejší přístupové časy. HDD disky jsou ideální pro NAS a všude tam, kde je kapacita disku důležitější než jeho rychlost.

Výše uvedené řešení je určeno pro stolní počítače. Mnoho notebooků má více než jedno místo na disku, ale 2,5palcové HDD disky nebudou fungovat kvůli mnohem nižšímu výkonu, zvýšené poruchovosti (přenášení notebooku a jeho otáčení v různých rovinách, riziko pádu a otřesů) a vyšší energetické náročnosti. . Zde doporučujeme investovat do externího disku v pevném obalu nebo jednoduše většího SSD disku.